St. Louis directory :
4 Officers, Executitve, Judicial. &C .
View original image: Page  0004

Willard P.Hall, , Buchanan co.:
Elected Aug. 1846, continued till 1852—6 years.

W. V.N.Bay, , Franklin co.:
Elected Aug., 1848, for 2 years.

John F.Darby, , St. Louis co.:
Elected Aug., 1850, for 2 years.

GilchristPorter, , Pike co.:
Elected Aug., 1850, for 2 years; reelected Aug.,1854, for 2 years.

John G.Miller, , Cooper co.:
Elected Aug., 1850, continued until his death, in
1855— 5 years.

Thomas H.Benton, , St. Louis co.:
Elected Aug., 1852, for 2 years.

A. W.Lamb, , Marion co.:
Elected Aug., 1852, for 2 years.

MordecaiOliver, , Ray co. :
Elected Aug., 1852, and continued until Aug.,
1856— 4 years.

J. J.Lindley, , Lewis co.:
Elected Aug., 1852, and continued until 1856—4 y.

SamuelCarnthers, , Madison co.:
Elected Aug., 1852, and continued until August,
1858—6 years.

L. M.Kennett, , St. Louis co.:
Elected Aug., 1854, for 2 years.

F. P. Blair, jr., St. Louis co.
Elected Aug., 1856, for 2 years.

T. L.Anderson, , Marion co.:
Elected Aug., 1856, for 2 years ; reelected Aug.,
1858, for 2 years.

JamesCraig, , Buchanan co.:
Elected Aug., 1856, for 2 years ; reelected Aug.,
1858, for 2 years.

Samuel H.Woodson, , Jackson, co..
Elected Aug., 1856, for 2 years ; reelected Aug.,
1858, for 2 years.

John B.Clark, , Howard oo.:
Elected Aug., 1856, for 2 years ; reelected Aug.,
1858, for 2 years.

Thomas P.Akers, , Lafayette co. :
Elected Aug., 1856, to fill vacancy of Miller, dec.

J. R.Barret, , St. Louis co.:
Elected Aug., 1858, for 2 years.

John W.Noell, , Perry co.:
Elected Aug., 1858, for 2 years.

County Officers.

County Clerk —JosiahThornburgh, ; John F.
Humphries, , Deputy. Office in Court House.

Treasurer —WilliamRisley, . Office in Court
House. Open from 8 A.M. to 12 M.

Recorder — CharlesKeemle, ; JuliusConrad, and
LeicesterBabcock, , Deputies ; Louis R.Cortambert, ,
Clerk . Office in Court House.

Marshal —PeterWegman, ; John C.H.Cunning-, , MichaelCoyle, . HenryGiubor, , RobertPeying-, . John O.Ives, , Henry J.Kappeser, , PeterBowe, ,and John B.Lind, , Deputies .

Engineer —EdwardGray, ; WilliamLong, , Assist-
ant ; C. Th.Uhlmann, , Draughtsman .

Sheriff —Michael S.Cerre, . Office, Court House.
Thomas M.Barrow, , George N.Stephens, , JohnDur-, , James A.Guion, , Daniel A.Grace, , James A.
Michael, , JamesOwens, , MartinWalsh, , John S.Wil-, , WilsonWells, , Deputies .

Surveyor —Office, Court House. Open from 8
A.M. to 6 P.M.Charles E.Salomon, , Surveyor ;
AugustElbring, and JuliusPitzman, , Deputies .

City Government.

Incorporated, December 9th, 1822; Organ:
March, 1823.

Municipal Election, First Monday in April.

Meetings of the Board of Delegates, Second
Monday in May and October,

Meetings of the Board of Aldermen, Every
Second Monday in May and October.

Oliver D.Filley, , Mayor , Office, City
Hall, Salary, . . . . . $14,000

Board Of Aldermen.

GeorgeKyler, , President .

John B.Higdon, , Clerk .

WilliamGoodfellow, . Sergeant at Arms .

ThomasAllen, and LeicesterBabcock, , 1st Ward;
F. W.Cronenbold, and BranockJones, , 2d WardsJ.
H.Grefenkamp, and R. M.Renick, , 3d Ward ; J. G.
Shelton, and A.Valle, ,4th Ward ; C. H.Tillson, and
E.Wells, , 5th Ward ; S. W.Adrian, and C. C.Mc-, . 6th Ward; J. M.Corbitt, and T.J.Dailey, ,
7th Ward; GeorgeKyler, and J. C.Vogel, , 8th
Ward; PatrickGorman, and C. W.Horn, , 9th
Ward ; JamesDoyle, and JohnSexton, , 10th Ward.

Board Of Delegates.

Thomas S.Nelson, , Chairman .

JosephBaker, , Clerk .

WilliamGoodfellow, , Sergeant at Arms .

FrederickHoenschild, , Thomas S.Nelson, , 1st

Ward; HenryAlmstedt, and J. G.Vogel, 2nd
Wardt; P. H.Bishop, and GeorgeBayha, ,3rd Ward ;
Sol. J.Levi, and JohnYoung, , 4th Ward; Bernard
Pratte, and PeterAmbs, , 5th Ward; DwightDur-, and James J.Wilgus, , 6th Ward; Jesse W-
Heath, and John S.Wilshusen, , 7th Ward; Davis
Moore, and HoratioWood, , 8th Ward; DanielMcGill,
and CasperStelle, . 9th Ward; James R.Dobyns, and
NicholasHatch, , 10th Ward.

City Officers.

Comptroller —StephenHoyt, .

Treasurer —Charles W.Gottschalk, .

Register —Joel G.Harper, .

" Clerk —Joseph A.Brazeau, .

Auditor —TheodorePapin, .

" clerks —JamesWangh, , and Francis V.
Phister, .

Engineer —FrancisHassendeubel, . Office, Pine
street,s.south w.west corner of Main.

Harbor Master —G. W.Sparhawk, .

Recorder —Samuel H.Young, .

" Clerk —John G.Dill, .

Counsellor —W. V.N.Bay, .

City Attorney —J. GabrielWoerner, .

Fund Commissioner —MarshallBrotherton, .

Superintendent of Water Works —Willis R.
Pritchard, .

Superintendent of Work House —George W.
Sherrick, .